Nekvalitetni krediti u BiH od 2007. godine kada su činili oko tri odsto ukupnih zajmova povećavaju se velikom brzinom i trenutno imaju udio od 14,9 odsto u ukupnim kreditima. Plasirani krediti na kraju septembra 2013. godine iznosili su 16,2 milijardi KM, a na zajmove sa kojima banke imaju probleme u naplati odnosi se 1,5 milijardi KM. Bankari upozoravaju da je alarm upaljen i da se ubuduće mora posebno voditi računa o nepovoljnom trendu rasta loših kredita. Ističu da bi trebalo donijeti odgovarajuće mjere kako bi taj problem bio riješen, a rast loših kredita stavljen pod kontrolu. Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić kaže da se učešće loših kredita u ukupnoj aktivi od nastanka krize konstantno povećava.
Nekvalitetni krediti u BiH od 2007. godine kada su činili oko tri odsto ukupnih zajmova povećavaju se velikom brzinom i trenutno imaju udio od 14,9 odsto u ukupnim kreditima.
Plasirani krediti na kraju septembra 2013. godine iznosili su 16,2 milijardi KM, a na zajmove sa kojima banke imaju probleme u naplati odnosi se 1,5 milijardi KM.
Bankari upozoravaju da je alarm upaljen i da se ubuduće mora posebno voditi računa o nepovoljnom trendu rasta loših kredita. Ističu da bi trebalo donijeti odgovarajuće mjere kako bi taj problem bio riješen, a rast loših kredita stavljen pod kontrolu.
Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić kaže da se učešće loših kredita u ukupnoj aktivi od nastanka krize konstantno povećava.
- Loši krediti iz godine u godinu rastu. Iako situacija još nije kritična mora se posvetiti pažnja ovom problemu. Banke već nekoliko godina preduzimaju niz mjera kada su u pitanju procjena rizika i procedure odobravanja kredita, ali problem velikog učešća loših kredita u aktivi nije samo problem banaka i regulatora - istakao je Mišić.
On smatra da je ključno da bude pronađen način za ozdravljenje privrede, koja ima mnogo više problema pri vraćanju kredita od fizičkih lica.
- Učešće loših kredita pravnih lica je mnogo veće nego kod fizičkih. Suštinsko pitanje je kako napraviti tržište za promet sa lošom aktivom. Mi insistiramo da se u što kraćem roku iznađu odgovarajuća rješenja - naglasio je Mišić.
Prema njegovim riječima likvidnost bankarskog sektora BiH još nije ugrožena, ali upozorava da likvidnost nije jedini element na koji djeluju loši krediti.
- Oni djeluju na profitabilnost banaka i obim kreditiranja. Kreditni obim je veoma skroman u posljednje dvije ili tri godine - kazao je Mišić.
Predsjednik Sekcije za bankarstvo Udruženja ekonomista RS SWOT Marko Đogo istakao je da su još 2009. i 2010. godine upozoravali na porast nekvalitetne aktive banaka, a posebno loših kredita.
- Porast nekvalitetnih kredita nosi za sobom smanjenje profitabilnosti banaka. Bankarski sektor u BiH je jedan od najneprofitabilnijih među zemljama jugoistočne i istočne Evrope. Uprkos tome likvidnost banaka i štednja apsolutno nisu ugrožene - ocijenio je Đogo.
On je istakao da su strane banke počele da povlače kapital, odnosno depozite koje su imale kod svojih zavisnih banaka.
- Iz BiH je od 2008. do 2012. povučeno više od dvije milijarde KM - rekao je Đogo.